Στο πλαίσιο του thesswiki, η Βιβλιοθήκη Κέντρο Πληροφόρησης ΑΠΘ διοργανώνει στις 11 Δεκεμβρίου του 2015 (09.00-16.00) τη δράση "Εργαστήριο λημματογράφησης Wikipedia: ένας λογοτεχνικός περίπατος στη Θεσσαλονίκη". Η δράση, που διοργανώνεται στο πλαίσιο της Φοιτητικής Εβδομάδας,  αφορά στη συγγραφή λημμάτων που σχετίζονται με τους ποιητές και τους λογοτέχνες που συνδέονται με την πόλη της Θεσσαλονίκης (μέρη της πόλης που διαδραματίζονται μυθιστορήματα ή σημεία που σχετίζονται με τη ζωή των ποιητών και συγγραφέων), με τη συμμετοχή μελών ΔΕΠ και εθελοντών φοιτητών του Ιδρύματός μας.

Η δράση thesswiki αποτελεί μία πρότυπη ενέργεια πληθοπορισμού (crowdsourcing) με στόχο την ψηφιοποίηση της ιστορίας και του πολιτισμού της πόλης της Θεσσαλονίκης από τους ίδιους τους πολίτες μέσω της μεγαλύτερης ηλεκτρονικής εγκυκλοπαίδειας στον κόσμο, της Wikipedia, και παράλληλα στη διασύνδεσή των ηλεκτρονικών λημμάτων με τον αστικό ιστό. Διοργανώνεται από το Δήμο Θεσσαλονίκης στο πλαίσιο των Δημητρίων και συντονίζεται από την εταιρεία PostScriptum, στο πλαίσιο των υπηρεσιών που παρέχει για την ανάδειξη του πολιτιστικού αποθέματος φορέων και οργανισμών, σε συνεργασία με την ΕΕΛ/ΛΑΚ και την Ελληνική Κοινότητα Χρηστών της Βικιπαίδειας.